Hemoroidy v těhotenství: Jak si ulevit svépomoci

Hemoroidy (často nesprávně označovány jako hemeroidy) jsou nepříjemnou záležitostí a trápí mnoho nastávajících maminek. Není důvod se za ně stydět. Některé se s nimi setkají už v průběhu těhotenství a u jiných mohou vzniknout až v důsledku porodu. Sepsali jsme pro vás několik rad a doporučení, jak se s tímto problémem vypořádat, anebo jak alespoň zmírnit projevy.

Prevence je základ

Projevům hemoroidálního onemocnění je nejlepší samozřejmě předcházet. Obecné zásady jsme napsali už v dřívějším článku Jak vyzrát na vznik hemoroidů, který doporučujeme přečíst. Těhotným ženám však mohou významně pomoci ještě další tipy:

  • V těhotenství děloha tlačí na střeva a způsobuje nežádoucí zácpu, která potíže zhoršuje. Od lékaře pravděpodobně dostanete doporučení na užívání hořčíku například v podobě Magnosolvu. Je významný z hlediska děložních stahů a tedy i prevencí předčasného porodu. Vedlejším účinkem však může být řidší stolice. Berte to jako pozitivum, protože zácpa je mnohem větší komplikace. Jestliže hořčík nebudete užívat, nebo na vás nebude mít žádný vedlejší efekt, o to více vsaďte na pitný režim a dostatek vlákniny ve vaší stravě. Nikdy nepoužívejte projímadlo, mohlo by vám vyvolat předčasný porod!

 

  • Pokud vám to zdravotní stav dovolí, je vhodné spát na levém boku. Právě dolní dutá žíla je uložena napravo od páteře a odvádí odkysličenou krev z nohou do srdce. Spánek na této straně tedy usnadňuje celkový oběh krve.

 

  • Během odpoledního odpočinku si dejte nohy do vyvýšené pozice a zabráníte tím hromadění krve v dolní polovině těla. Ideální je alespoň 15 – 20 minut denně.

 

  • Nepoužívejte parfémovaná mýdla a vlhčené ubrousky. Vsaďte na obyčejný jemný vícevrstvý toaletní papír. Choulostivá místa si po každé stolici omyjte vodou a důkladně osušte.

 

  • Cvičte cviky na posílení pánevního dna. Celkově si dopřejte dostatek pohybu. I pořádná půlhodinová procházka je skvělá věc ve vašem jiném stavu. 

Léčba hemoroidů

V lékárně dnes seženete celou řadu mastí a čípků na léčbu hemoroidů. Mnoho z nich není pro těhotné vůbec vhodné. Než začnete cokoliv užívat, vždy se poraďte se svým gynekologem. Ten nejlépe zná váš zdravotní stav a doporučí vám to nejlepší. 

Jaká je první pomoc v případě vzniku hemoroidů?

  • Používejte hypoalergenní intimní mycí gel Herbalon s dubovou kůrou. Má dezinfekční účinky a schopnost tlumit a zastavovat krvácení. Navíc pomáhá urychlovat hojení také i poraněné hráze po porodu. Pro nastávající maminky je to produkt číslo 1, který užívají pravidelně a berou si ho s sebou také do porodnice.

Jaké jsou příznaky a projevy hemoroidů jsme už také rozebírali dříve. Pokud chcete o této problematice vědět více, přečtete si celý náš článek.

DALŠÍ ČLÁNKY

S teplým počasím a koupáním byste měly být na pozoru a o svou intimní hygienu dbát dvojnásobně. Nepříjemné vaginální mykózy a bolestivé záněty močových cest čekají na svou příležitost. Nedejte jim šanci! S tímto trápením se setká v životě téměř každá žena. Přitom můžete udělat tak málo a snadno na ně vyzrát. Na vytoužené dovolené přece nechcete běhat po lékárnách...

Říká se, že těhotenství je nejkrásnější období ženy. Pokud nastávající maminka nemá žádné komplikace a cítí se dobře, s tímto rčením bude jistě souhlasit. Pravdou ale je, že mnoho těhulek trápí bolesti zad, nadměrná únava, oteklé nohy, zadýchávání a v neposlední řadě intimní problémy. Co je tedy důležitou součástí intimní hygieny během těhotenství a po porodu, aby vás minimálně po...