Jizva po císařském řezu: Jak uspíšit hojení?

Některé maminky si císařský porod volí dobrovolně a pro jiné je to jediná bezpečná cesta, jak přivést na svět své děťátko. Nezáleží na tom, do které skupiny patříte. I když po narození miminka máte jistě spoustu jiných starostí, nezapomeňte ani na své zdraví a o jizvu se pečlivě starejte. Dnes vám poradíme několik tipů od maminek, které mají zdárně za sebou tuto porodnickou operaci.

Správný jídelníček jako cesta k rychlejšímu hojení

Narkóza a samotný zákrok mohou zpomalit funkci střev. Obvyklým projevem je zácpa a plynatost. Z toho důvodu je vhodné konzumovat dietní stravu bohatou na vlákninu. Do jídelníčku proto zařaďte dostatek ovoce, zeleniny, oříšků a semínka. Skvěle fungují také bylinky proti nadýmání, patří sem máta, meduňka, fenykl a kmín. Doplňte také vitamíny. Především vitamin C, který je užitečný v boji proti infekcím. Dále pak železo pro podporu tvorby krve a bílkoviny pro regeneraci tkání a budování svalů. Rozhodně se první týden až dva vyhýbejte tučným a sladkým jídlům, které naopak mohou způsobovat trávicí problémy.

Zbytečně se nepřetěžovat, ale zároveň si dopřát přiměřený pohyb

Každý zdravotní stav je individuální záležitostí a než začnete cvičit, poraďte se se svým lékařem. V každém případě doporučujeme vyhnout se namáhání břišních svalů a zvedání těžkých předmětů. Nikam nespěchejte. Začněte pomalými procházkami. Dále pak existují speciální cviky na posílení pánevního dna, které je vhodné cvičit až několik týdnů po císaři. Dávejte si pozor i na rychlé vstávání z postele.

Další tipy pro nejlepší prevenci a rychlé hojení

  • Jednou denně jizvu osprchujte. Na mytí používejte Herbalon s dubovou kůrou a emulzi nechte po jizvě volně stékat. Bylina dubové kůry dezinfikuje, stahuje a zastavuje krvácení, proto je vhodná i na rychlejší hojení jizvy.
  • Ránu udržujte vždy suchou. Po sprše jemně osušte čistým ručníkem.
  • Aby se rána dobře hojila vystavujte kůži vzduchu a nechte ji volně dýchat. Stačí nosit volné šaty, aby se místo nezapařovalo.
  • Pokud vám to doporučí lékař, aplikujte mast s lokálním antibiotikem, vazelínou a jinými hojivými látkami. V opačném případě ničím nepromazávejte.

Masáž jizvy

Jakmile bude rána zacelená, můžete se zaměřit na samotnou práci s jizvou. Vhodné jsou tlakové masáže, které jizvu zjemní. Po dobu 30 vteřin prsty silně tlačíte na jizvu a její blízké okolí. Na chvilku povolte a poté opakujte. Tuto jednoduchou masáž můžete provádět až 20x za den.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud se u vás projeví následující příznaky, neváhejte navštívit svého lékaře.

  • Máte vysokou horečku.
  • Rána se rozestupuje.
  • Budete mít náhlé bolesti.
  • Rána svědí, pálí, je hnisavá.
  • Máte silný vaginální výtok.

DALŠÍ ČLÁNKY

Hygiena intimních partií není složitá, ale i přesto ji mnoho žen nedělá správně. Právě proto se minimálně jednou za život potkávají s vaginálním nepohodlím. Dnes se podíváme na nejčastější chybu, která může mít za následek nepříjemnou kvasinkovou infekci. Sprchový gel na intimní partie nepatří Nenechte se zlákat výhodnou cenou a vůní širokých možností sprchových gelů na tělo. Vaše YONI si...

Při sprchování se nám hlavou možná honí spousta myšlenek, ale omývání celého těla děláme automaticky bez přemýšlení. Správná hygiena sice není žádná věda, ale i přesto se najde spousta z nás, které v ní chybujeme. Jaké jsou nejčastější chyby, které mohou mít za následek nepříjemné intimní problémy? Špatný směr umývání U žen je důležité postupovat od pochvy směrem ke konečníku....

Poševní výtok je přirozeným důsledkem samočistícího procesu v ženském těle. Je prospěšný a v každé fázi cyklu se setkáváme s jiným typem. Některé výtoky však mohou signalizovat i nepříjemné infekce, které není radno podceňovat. Jak poznat ten správný a u kterého vyhledat lékaře? Na to se zaměříme v dnešním článku.  Výtoky spojené s menstruačním cyklem Typické výtoky, se kterými se...