Vaginální výtoky: Který je přirozený a kdy zpozornět?

Poševní výtok je přirozeným důsledkem samočistícího procesu v ženském těle. Je prospěšný a v každé fázi cyklu se setkáváme s jiným typem. Některé výtoky však mohou signalizovat i nepříjemné infekce, které není radno podceňovat. Jak poznat ten správný a u kterého vyhledat lékaře? Na to se zaměříme v dnešním článku. 

Výtoky spojené s menstruačním cyklem

Typické výtoky, se kterými se setká každá žena. Jestliže nemáte známky jiných potíží, mezi nejčastější patří pálení, zápach, svědění, není zde důvod k žádným obavám. Jedná se o přirozenou součást menstruačního cyklu.

Výtok během ovulace

Pokud plánujete miminko, možná jste řešila své období ovulace. Tento nejlepší čas pro oplození vajíčka můžete poznat i bez testu. Existuje několik příznaků a mezi typické patří i změna konzistence poševního hlenu. V tomto čase je výtok řidší, tažnější a průhledný. Svým charakterem se podobá syrovému vaječnému bílku. Spermiím pomáhá usnadnit cestu až do cíle.

Výtok po skončení ovulace

Jakmile končí vaše nejplodnější dny, konzistence hlenu začíná houstnout, barevně je bílý a někdy může být až hrudkovitý. Tento výtok naopak znesnadňuje cestu spermií k vajíčku a významně tak klesá šance na oplodnění. 

Výtok během těhotenství

V období těhotenství se ženy obvykle potýkají s větším množstvím vaginálního výtoku. Poševní sekret by měl být bílý, řídký a neměl by doprovázet žádné svědění, či pálení. Silnější vaginální výtok je způsoben hormony a jeho funkcí je ochrana pochvy a dělohy před různými infekcemi. Nastávající maminky by měly dbát více na prevenci, protože neřešené problémy mohou způsobit komplikace.

Výtoky způsobené infekcemi

Nyní se dostáváme k výtokům, které nám dokážou znepříjemnit život. Rozpoznáte je naštěstí poměrně snadno, a proto můžete včas vyhledat lékaře. Často je doprovází pálení, svědění, hrudkovitá konzistence, bolest v podbřišku, bolest při pohlavním styku, zápach nebo dokonce neobvyklé zbarvení (žlutá, zelená, či růžová). V tuto chvíli na nic nečekejte a zajděte za svým gynekologem.

Bakteriální infekce

Bakteriální infekce se zpravidla projevuje výtokem připomínající tvaroh. Má nažloutlou, nebo nazelenalou barvu. Může velmi silně zapáchat a je doprovázen nepříjemným svěděním a pálením. Pochva je v těchto případech často zarudlá. 

Kvasinková infekce

Kvasinková infekce se zpravidla projevuje hrudkovitým výtokem. Doprovází je bolest při pohlavním sexu. Může mít příznaky stejně jako bakteriální infekce, jen s nižší intenzitou.

S výtoky se během života setká každá žena, a proto je vhodné je umět rozpoznat. Neostýchejte se v případě potíží navštívit svého gynekologa. Včasná léčba je rychlejší a zamezí tak závažnějším potížím. Doporučujeme také nepodceňovat prevenci a dopřát si pravidelnou intimní hygienu. Nejlepší volbou je hypoalergenní intimní mycí gel Herbalon s kaštanem a rozmarýnem, který funguje preventivně a zvládne odstranit i prvotní příznaky. Především u nastávajících maminek, by to měla být volba číslo jedna.

DALŠÍ ČLÁNKY

Při sprchování se nám hlavou možná honí spousta myšlenek, ale omývání celého těla děláme automaticky bez přemýšlení. Správná hygiena sice není žádná věda, ale i přesto se najde spousta z nás, které v ní chybujeme. Jaké jsou nejčastější chyby, které mohou mít za následek nepříjemné intimní problémy? Špatný směr umývání U žen je důležité postupovat od pochvy směrem ke konečníku....